- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32038XM/Y32038XM
X32038XM/Y32038XM Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32038XM/Y32038XM interchange Timken X32038XM/Y32038XM | |
| X32038XM/Y32038XM cross reference Timken X32038XM/Y32038XM | |
| X32038XM/Y32038XM Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32038XM/Y32038XM |
| d: | 64.000 mm2.5197 in |
| D: | 32038XM |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 828.7 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 266.95 mm10.51 in |
| Series: | 214.12 mm8.43 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 281.94 mm11.10 in |
| Design Units: | 207.01 mm8.15 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 290 mm11.4173 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 190 mm7.4803 in |
Series: 115 mm4.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 36 mm1.4173 in
Design Units: 33016
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.5 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 1.5 mm0.06 in
D - Cup Outer Diameter: 139.4
Series: 279 mm10.98 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32234
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 858.1
Series: 335.03 mm13.19 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 23.000 mm0.9055 in
Design Units: LL455600
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.52 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.290 mm0.09 in
D - Cup Outer Diameter: 1025.3
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285


X32038XM/Y32038XM PDF download