- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JM736149AA/JM736110RR
JM736149AA/JM736110RR Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JM736149AA/JM736110RR interchange LOYAL JM736149AA/JM736110RR | |
| JM736149AA/JM736110RR cross reference LOYAL JM736149AA/JM736110RR | |
| JM736149AA/JM736110RR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JM736149AA/JM736110RR |
| d: | 47.000 mm1.8504 in |
| D: | M736100 |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 7.620 mm0.300 in |
| r1(min): | 589.4 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 231.90 mm9.13 in |
| Series: | 207.01 mm8.15 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 243.08 mm9.57 in |
| Design Units: | 189.99 mm7.48 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 250 mm9.8425 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 180 mm7.0866 in |
Series: 242.1 mm9.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 45 mm1.7717 in
Design Units: 32938
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 695.8
Series: 335.03 mm13.19 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 23.000 mm0.9055 in
Design Units: LL455600
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.52 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.290 mm0.09 in
D - Cup Outer Diameter: 1025.3
Series: 423 mm16.65 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 100 mm3.937 in
Design Units: 32060X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2353.5
Series: 279 mm10.98 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32234
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 858.1


JM736149AA/JM736110RR PDF download