- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32924CM/Y32924CM
X32924CM/Y32924CM Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32924CM/Y32924CM interchange LOYAL X32924CM/Y32924CM | |
| X32924CM/Y32924CM cross reference LOYAL X32924CM/Y32924CM | |
| X32924CM/Y32924CM Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32924CM/Y32924CM |
| d: | 29.000 mm1.1417 in |
| D: | Obsolete |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 1.520 mm0.06 in |
| r1(min): | 222.4 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 154.94 mm6.10 in |
| Series: | 129.03 mm5.08 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 161.00 mm6.34 in |
| Design Units: | 127 mm5 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 165.000 mm6.4961 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 120 mm4.7244 in |
Series: 257 mm10.12 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 77 mm3.0315 in
Design Units: 31328X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 424.5
Series: 182 mm7.17 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 49.5 mm1.9488 in
Design Units: 30319
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 203.6
Series: 393 mm15.47 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 76 mm2.9921 in
Design Units: 32960
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 2228.2
Series: 173 mm6.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 46.5 mm1.8307 in
Design Units: 30318
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 176.8


X32924CM/Y32924CM PDF download