- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X30224M/Y30224M
X30224M/Y30224M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X30224M/Y30224M interchange Timken X30224M/Y30224M | |
| X30224M/Y30224M cross reference Timken X30224M/Y30224M | |
| X30224M/Y30224M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X30224M/Y30224M |
| d: | 43.500 mm1.7126 in |
| D: | 30224M |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 252 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 195.07 mm7.68 in |
| Series: | 139.95 mm5.51 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 201.17 mm7.92 in |
| Design Units: | 135.89 mm5.35 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 215 mm8.4646 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 120 mm4.7244 in |
Series: 182 mm7.17 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 49.5 mm1.9488 in
Design Units: 30319
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 203.6
Series: 146 mm5.75 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 42.5 mm1.6732 in
Design Units: 31316
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 105
Series: 180.1 mm7.09 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 71.5 mm2.815 in
Design Units: 32319
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 261.5
Series: 483.1 mm19.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 149 mm5.8661 in
Design Units: 32260
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.236 in
D - Cup Outer Diameter: 3303.4


X30224M/Y30224M PDF download