- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JP12049/JP12010
JP12049/JP12010 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JP12049/JP12010 interchange Fersa | Timken | Neutral | Marbett/Rexnord | ZNL-India JP12049/JP12010 | |
| JP12049/JP12010 cross reference Fersa | Timken | Neutral | Marbett/Rexnord | ZNL-India JP12049/JP12010 | |
| JP12049/JP12010 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JP12049/JP12010 |
| d: | 27.000 mm1.0630 in |
| D: | JP12000 |
| B: | 3.05 mm0.12 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 158 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 156.97 mm6.18 in |
| Series: | 133.10 mm5.24 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 165.10 mm6.50 in |
| Design Units: | 127 mm5 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 170 mm6.6929 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 120 mm4.7244 in |
Series: 362 mm14.25 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 114 mm4.4882 in
Design Units: 32244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1607.6
Series: 364 mm14.33 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 72 mm2.8346 in
Design Units: 30244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1012.1
Series: 115 mm4.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 36 mm1.4173 in
Design Units: 33016
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.5 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 1.5 mm0.06 in
D - Cup Outer Diameter: 139.4
Series: 367 mm14.45 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 87 mm3.4252 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5


JP12049/JP12010 PDF download