- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X33022/Y33022
X33022/Y33022 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X33022/Y33022 interchange Timken X33022/Y33022 | |
| X33022/Y33022 cross reference Timken X33022/Y33022 | |
| X33022/Y33022 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X33022/Y33022 |
| d: | 47.000 mm1.8504 in |
| D: | 33022 |
| B: | 2.03 mm0.08 in |
| r(min): | 2.540 mm0.1 in |
| r1(min): | 299.7 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 155.96 mm6.14 in |
| Series: | 121.92 mm4.8 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 163.10 mm6.46 in |
| Design Units: | 118.11 mm4.65 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 170 mm6.6929 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 110 mm4.3307 in |
Series: 251 mm9.88 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 98.75 mm3.8878 in
Design Units: 32326
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 557.1
Series: 257 mm10.12 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 77 mm3.0315 in
Design Units: 31328X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 424.5
Series: 388.1 mm15.28 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 87 mm3.4252 in
Design Units: 32056X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1981.1
Series: 366.01 mm14.41 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 85.500 mm3.3661 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 6.10 mm0.240 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6.35 mm0.25 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5


X33022/Y33022 PDF download