- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32022X/Y32022X
X32022X/Y32022X Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32022X/Y32022X interchange Timken X32022X/Y32022X | |
| X32022X/Y32022X cross reference Timken X32022X/Y32022X | |
| X32022X/Y32022X Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32022X/Y32022X |
| d: | 38.000 mm1.4961 in |
| D: | 32022X |
| B: | 2.03 mm0.08 in |
| r(min): | 2.540 mm0.1 in |
| r1(min): | 222.1 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 155.96 mm6.14 in |
| Series: | 123.95 mm4.88 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 164.10 mm6.48 in |
| Design Units: | 119.13 mm4.69 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 170 mm6.6929 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 110 mm4.3307 in |
Series: 432 mm17.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 137 mm5.3937 in
Design Units: 32252
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.24 in
D - Cup Outer Diameter: 2419.2
Series: 335.03 mm13.19 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 23.000 mm0.9055 in
Design Units: LL455600
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.52 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.290 mm0.09 in
D - Cup Outer Diameter: 1025.3
Series: 300 mm11.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 51 mm2.0079 in
Design Units: 32948
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1020.3
Series: 133 mm5.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54 mm2.126 in
Design Units: 32314
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 141.9


X32022X/Y32022X PDF download