- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JHM522649/JHM522610
JHM522649/JHM522610 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JHM522649/JHM522610 interchange FBJ | NSK | Fersa | Timken | KOYO JHM522649/JHM522610 | |
| JHM522649/JHM522610 cross reference FBJ | NSK | Fersa | Timken | KOYO JHM522649/JHM522610 | |
| JHM522649/JHM522610 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JHM522649/JHM522610 |
| d: | 47.000 mm1.8504 in |
| D: | HM522600 |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 259 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 162.05 mm6.38 in |
| Series: | 127 mm5 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 172 mm6.81 in |
| Design Units: | 121.92 mm4.8 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 180 mm7.0866 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 110 mm4.3307 in |
Series: 388.1 mm15.28 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 87 mm3.4252 in
Design Units: 32056X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1981.1
Series: 207 mm8.15 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 59 mm2.3228 in
Design Units: 33030
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 541.5
Series: 336.04 mm13.23 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 76 mm2.9921 in
Design Units: M249700
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3.05 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4.060 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 1485.4
Series: 288 mm11.34 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32236
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 988.6


JHM522649/JHM522610 PDF download