- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- XAA32019XM/Y32019XM
XAA32019XM/Y32019XM Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| XAA32019XM/Y32019XM interchange LOYAL XAA32019XM/Y32019XM | |
| XAA32019XM/Y32019XM cross reference LOYAL XAA32019XM/Y32019XM | |
| XAA32019XM/Y32019XM Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | XAA32019XM/Y32019XM |
| d: | 32.000 mm1.2598 in |
| D: | 32019XM |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 6.100 mm0.24 in |
| r1(min): | 138.7 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 133.10 mm5.24 in |
| Series: | 116.08 mm4.57 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 139.95 mm5.51 in |
| Design Units: | 103.89 mm4.09 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 145.000 mm5.7087 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 95 mm3.7402 in |
Series: 366.01 mm14.41 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 85.500 mm3.3661 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 6.10 mm0.240 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6.35 mm0.25 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 337 mm13.27 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32952
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1503.1
Series: 207 mm8.15 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 59 mm2.3228 in
Design Units: 33030
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 541.5
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 71.75 mm2.8248 in
Design Units: 32228
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 492.8


XAA32019XM/Y32019XM PDF download