- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32317/Y32317
X32317/Y32317 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32317/Y32317 interchange Timken X32317/Y32317 | |
| X32317/Y32317 cross reference Timken X32317/Y32317 | |
| X32317/Y32317 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32317/Y32317 |
| d: | 63.5 mm2.5 in |
| D: | 32317 |
| B: | 3.05 mm0.12 in |
| r(min): | 4.060 mm0.16 in |
| r1(min): | 205.6 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 161.04 mm6.34 in |
| Series: | 112.01 mm4.41 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 167.89 mm6.61 in |
| Design Units: | 103.12 mm4.06 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 180 mm7.0866 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 85 mm3.3465 in |
Series: 441.96 mm17.40 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 100 mm3.937 in
Design Units: 32064XM
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4.06 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5.080 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2667.3
Series: 242.1 mm9.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 45 mm1.7717 in
Design Units: 32938
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 695.8
Series: 180.1 mm7.09 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 71.5 mm2.815 in
Design Units: 32319
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 261.5
Series: 356.11 mm14.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32956M
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.54 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3.050 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1696.5


X32317/Y32317 PDF download