- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JHM516849/JHM516810
JHM516849/JHM516810 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JHM516849/JHM516810 interchange Timken | KOYO | FBJ | NSK | Fersa JHM516849/JHM516810 | |
| JHM516849/JHM516810 cross reference Timken | KOYO | FBJ | NSK | Fersa JHM516849/JHM516810 | |
| JHM516849/JHM516810 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JHM516849/JHM516810 |
| d: | 39.000 mm1.5354 in |
| D: | HM516800 |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 141 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 124.97 mm4.92 in |
| Series: | 100.08 mm3.94 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 134.87 mm5.31 in |
| Design Units: | 93.98 mm3.7 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 140.000 mm5.5118 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 85 mm3.3465 in |
Series: 182 mm7.17 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 49.5 mm1.9488 in
Design Units: 30319
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 203.6
Series: 154 mm6.06 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 44.5 mm1.752 in
Design Units: 31317
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 145.7
Series: 362 mm14.25 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 114 mm4.4882 in
Design Units: 32244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1607.6
Series: 251 mm9.88 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 98.75 mm3.8878 in
Design Units: 32326
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 557.1


JHM516849/JHM516810 PDF download