- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X33216M/Y33216M
X33216M/Y33216M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X33216M/Y33216M interchange LOYAL X33216M/Y33216M | |
| X33216M/Y33216M cross reference LOYAL X33216M/Y33216M | |
| X33216M/Y33216M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X33216M/Y33216M |
| d: | 46.000 mm1.8110 in |
| D: | 33216M |
| B: | 2.03 mm0.08 in |
| r(min): | 2.540 mm0.1 in |
| r1(min): | 142.7 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 124.97 mm4.92 in |
| Series: | 97.03 mm3.82 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 134.90 mm5.35 in |
| Design Units: | 88.90 mm3.5 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 140.000 mm5.5118 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 80 mm3.1496 in |
Series: 335.03 mm13.19 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 23.000 mm0.9055 in
Design Units: LL455600
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.52 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.290 mm0.09 in
D - Cup Outer Diameter: 1025.3
Series: 483.1 mm19.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 149 mm5.8661 in
Design Units: 32260
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.236 in
D - Cup Outer Diameter: 3303.4
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 71.75 mm2.8248 in
Design Units: 32228
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 492.8
Series: 356.11 mm14.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32956M
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.54 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3.050 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1696.5


X33216M/Y33216M PDF download