- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32216M/Y32216M
X32216M/Y32216M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32216M/Y32216M interchange Timken X32216M/Y32216M | |
| X32216M/Y32216M cross reference Timken X32216M/Y32216M | |
| X32216M/Y32216M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32216M/Y32216M |
| d: | 35.250 mm1.3878 in |
| D: | 32216M |
| B: | 2.03 mm0.08 in |
| r(min): | 2.540 mm0.1 in |
| r1(min): | 98.4 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 125.98 mm4.96 in |
| Series: | 93.98 mm3.7 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 133.35 mm5.25 in |
| Design Units: | 88.90 mm3.5 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 140.000 mm5.5118 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 80 mm3.1496 in |
Series: 394 mm15.51 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 127 mm5.0000 in
Design Units: 32248
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2021.3
Series: 335.03 mm13.19 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 23.000 mm0.9055 in
Design Units: LL455600
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.52 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.290 mm0.09 in
D - Cup Outer Diameter: 1025.3
Series: 300 mm11.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 51 mm2.0079 in
Design Units: 32948
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1020.3
Series: 251 mm9.88 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 98.75 mm3.8878 in
Design Units: 32326
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 557.1


X32216M/Y32216M PDF download