- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X30216/Y30216
X30216/Y30216 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X30216/Y30216 interchange Timken X30216/Y30216 | |
| X30216/Y30216 cross reference Timken X30216/Y30216 | |
| X30216/Y30216 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X30216/Y30216 |
| d: | 28.250 mm1.1122 in |
| D: | 30216 |
| B: | 2.03 mm0.08 in |
| r(min): | 2.540 mm0.1 in |
| r1(min): | 80.7 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 127.00 mm5.00 in |
| Series: | 92.96 mm3.66 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 133.35 mm5.25 in |
| Design Units: | 88.90 mm3.5 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 140.000 mm5.5118 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 80 mm3.1496 in |
Series: 160 mm6.3 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63 mm2.4803 in
Design Units: 33220
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 256.3
Series: 182 mm7.17 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 49.5 mm1.9488 in
Design Units: 30319
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 203.6
Series: 326 mm12.83 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 104 mm4.0945 in
Design Units: 32240
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
D - Cup Outer Diameter: 1227.1
Series: 335.03 mm13.19 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 23.000 mm0.9055 in
Design Units: LL455600
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.52 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.290 mm0.09 in
D - Cup Outer Diameter: 1025.3


X30216/Y30216 PDF download