- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X33215M/Y33215M
X33215M/Y33215M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X33215M/Y33215M interchange Timken X33215M/Y33215M | |
| X33215M/Y33215M cross reference Timken X33215M/Y33215M | |
| X33215M/Y33215M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X33215M/Y33215M |
| d: | 41.000 mm1.6142 in |
| D: | 33215M |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 2.030 mm0.080 in |
| r1(min): | 111.4 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 117.09 mm4.61 in |
| Series: | 88.90 mm3.5 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 125.00 mm4.96 in |
| Design Units: | 83.06 mm3.27 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 130.000 mm5.1181 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 75.000 mm2.9528 in |
Series: 173 mm6.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 46.5 mm1.8307 in
Design Units: 30318
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 176.8
Series: 288 mm11.34 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32236
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 988.6
Series: 279 mm10.98 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32234
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 858.1
Series: 336.04 mm13.23 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 76 mm2.9921 in
Design Units: M249700
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3.05 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4.060 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 1485.4


X33215M/Y33215M PDF download