- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32015XM/Y32015XM
X32015XM/Y32015XM Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32015XM/Y32015XM interchange Timken X32015XM/Y32015XM | |
| X32015XM/Y32015XM cross reference Timken X32015XM/Y32015XM | |
| X32015XM/Y32015XM Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32015XM/Y32015XM |
| d: | 25.000 mm0.9843 in |
| D: | 32015XM |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 1.520 mm0.06 in |
| r1(min): | 81.8 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 104.90 mm4.13 in |
| Series: | 85.09 mm3.35 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 111.00 mm4.37 in |
| Design Units: | 82.04 mm3.23 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 115.000 mm4.5276 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 75.000 mm2.9528 in |
Series: 393 mm15.47 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 76 mm2.9921 in
Design Units: 32960
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 2228.2
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54.5 mm2.1457 in
Design Units: 30322
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 393.4
Series: 257 mm10.12 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 77 mm3.0315 in
Design Units: 31328X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 424.5
Series: 483.1 mm19.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 149 mm5.8661 in
Design Units: 32260
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.236 in
D - Cup Outer Diameter: 3303.4


X32015XM/Y32015XM PDF download