- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X31315M/Y31315M
X31315M/Y31315M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X31315M/Y31315M interchange Timken X31315M/Y31315M | |
| X31315M/Y31315M cross reference Timken X31315M/Y31315M | |
| X31315M/Y31315M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X31315M/Y31315M |
| d: | 40.000 mm1.5748 in |
| D: | 31315M |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 91.5 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 137.92 mm5.43 in |
| Series: | 108 mm4.25 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 151.40 mm5.98 in |
| Design Units: | 89.92 mm3.54 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 160.000 mm6.2992 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 75.000 mm2.9528 in |
Series: 285 mm11.22 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 57 mm2.2441 in
Design Units: 30234
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 615.2
Series: 432 mm17.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 137 mm5.3937 in
Design Units: 32252
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.24 in
D - Cup Outer Diameter: 2419.2
Series: 257 mm10.12 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 77 mm3.0315 in
Design Units: 31328X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 424.5
Series: 207 mm8.15 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 59 mm2.3228 in
Design Units: 33030
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 541.5


X31315M/Y31315M PDF download