- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X30315M/Y30315M
X30315M/Y30315M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X30315M/Y30315M interchange Timken X30315M/Y30315M | |
| X30315M/Y30315M cross reference Timken X30315M/Y30315M | |
| X30315M/Y30315M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X30315M/Y30315M |
| d: | 40.000 mm1.5748 in |
| D: | 30315M |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 125.3 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 145.03 mm5.71 in |
| Series: | 93.98 mm3.7 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 150.10 mm5.91 in |
| Design Units: | 89.92 mm3.54 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 160.000 mm6.2992 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 75.000 mm2.9528 in |
Series: 251 mm9.88 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 98.75 mm3.8878 in
Design Units: 32326
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 557.1
Series: 326 mm12.83 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 104 mm4.0945 in
Design Units: 32240
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
D - Cup Outer Diameter: 1227.1
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 68 mm2.6772 in
Design Units: 31324X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 303.2
Series: 366.01 mm14.41 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 85.500 mm3.3661 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 6.10 mm0.240 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6.35 mm0.25 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5


X30315M/Y30315M PDF download