- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JLM714149P/JLM714110
JLM714149P/JLM714110 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JLM714149P/JLM714110 interchange LOYAL JLM714149P/JLM714110 | |
| JLM714149P/JLM714110 cross reference LOYAL JLM714149P/JLM714110 | |
| JLM714149P/JLM714110 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JLM714149P/JLM714110 |
| d: | 25.000 mm0.9843 in |
| D: | LM714100 |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 76.3 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 103.89 mm4.09 in |
| Series: | 87.12 mm3.43 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 111.00 mm4.37 in |
| Design Units: | 81.03 mm3.19 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 115.000 mm4.5276 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 75.000 mm2.9528 in |
Series: 146 mm5.75 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 42.5 mm1.6732 in
Design Units: 31316
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 105
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 68 mm2.6772 in
Design Units: 31324X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 303.2
Series: 288 mm11.34 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32236
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 988.6
Series: 393 mm15.47 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 76 mm2.9921 in
Design Units: 32960
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 2228.2


JLM714149P/JLM714110 PDF download