- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X33214/Y33214
X33214/Y33214 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X33214/Y33214 interchange Timken X33214/Y33214 | |
| X33214/Y33214 cross reference Timken X33214/Y33214 | |
| X33214/Y33214 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X33214/Y33214 |
| d: | 41.000 mm1.6142 in |
| D: | 33214 |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 2.030 mm0.080 in |
| r1(min): | 104.5 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 112.01 mm4.41 in |
| Series: | 85.09 mm3.35 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 119.90 mm4.75 in |
| Design Units: | 78.99 mm3.11 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 125 mm4.9213 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 70 mm2.7559 in |
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54.5 mm2.1457 in
Design Units: 30322
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 393.4
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285
Series: 393 mm15.47 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 76 mm2.9921 in
Design Units: 32960
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 2228.2
Series: 288 mm11.34 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32236
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 988.6


X33214/Y33214 PDF download