- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32214/Y32214
X32214/Y32214 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32214/Y32214 interchange Timken X32214/Y32214 | |
| X32214/Y32214 cross reference Timken X32214/Y32214 | |
| X32214/Y32214 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32214/Y32214 |
| d: | 33.250 mm1.3091 in |
| D: | 32214 |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 2.030 mm0.080 in |
| r1(min): | 81.4 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 114.05 mm4.49 in |
| Series: | 82.04 mm3.23 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 119.89 mm4.72 in |
| Design Units: | 78.99 mm3.11 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 125 mm4.9213 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 70 mm2.7559 in |
Series: 364 mm14.33 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 72 mm2.8346 in
Design Units: 30244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1012.1
Series: 393 mm15.47 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 76 mm2.9921 in
Design Units: 32960
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 2228.2
Series: 305 mm12.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 97 mm3.8189 in
Design Units: 32238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1114.6
Series: 483.1 mm19.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 149 mm5.8661 in
Design Units: 32260
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.236 in
D - Cup Outer Diameter: 3303.4


X32214/Y32214 PDF download