- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X30314M/Y30314M
X30314M/Y30314M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X30314M/Y30314M interchange LOYAL X30314M/Y30314M | |
| X30314M/Y30314M cross reference LOYAL X30314M/Y30314M | |
| X30314M/Y30314M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X30314M/Y30314M |
| d: | 38.000 mm1.4961 in |
| D: | 30314M |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 102.4 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 134.87 mm5.31 in |
| Series: | 85.09 mm3.35 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 139.95 mm5.51 in |
| Design Units: | 80.01 mm3.15 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 150 mm5.9055 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 70 mm2.7559 in |
Series: 300 mm11.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 51 mm2.0079 in
Design Units: 32948
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1020.3
Series: 288 mm11.34 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32236
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 988.6
Series: 115 mm4.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 36 mm1.4173 in
Design Units: 33016
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.5 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 1.5 mm0.06 in
D - Cup Outer Diameter: 139.4
Series: 483.1 mm19.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 149 mm5.8661 in
Design Units: 32260
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.236 in
D - Cup Outer Diameter: 3303.4


X30314M/Y30314M PDF download