- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JP7049/JP7010
JP7049/JP7010 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JP7049/JP7010 interchange Timken JP7049/JP7010 | |
| JP7049/JP7010 cross reference Timken JP7049/JP7010 | |
| JP7049/JP7010 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JP7049/JP7010 |
| d: | 21.000 mm0.8268 in |
| D: | JP7000 |
| B: | 2.03 mm0.08 in |
| r(min): | 2.030 mm0.080 in |
| r1(min): | 51.1 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 101.09 mm3.98 in |
| Series: | 80.01 mm3.15 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 105.90 mm4.17 in |
| Design Units: | 75.95 mm2.99 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 110.000 mm4.3307 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 70 mm2.7559 in |
Series: 154 mm6.06 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 44.5 mm1.752 in
Design Units: 31317
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 145.7
Series: 305 mm12.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 97 mm3.8189 in
Design Units: 32238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1114.6
Series: 483.1 mm19.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 149 mm5.8661 in
Design Units: 32260
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.236 in
D - Cup Outer Diameter: 3303.4
Series: 362 mm14.25 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 114 mm4.4882 in
Design Units: 32244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1607.6


JP7049/JP7010 PDF download