- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JF7049A/JF7010
JF7049A/JF7010 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JF7049A/JF7010 interchange Timken | Fersa | A&S - Fersa JF7049A/JF7010 | |
| JF7049A/JF7010 cross reference Timken | Fersa | A&S - Fersa JF7049A/JF7010 | |
| JF7049A/JF7010 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JF7049A/JF7010 |
| d: | 43.000 mm1.6929 in |
| D: | JF7000 |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 7.110 mm0.280 in |
| r1(min): | 121 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 116.08 mm4.57 in |
| Series: | 93.98 mm3.7 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 124.00 mm4.89 in |
| Design Units: | 80.52 mm3.17 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 130.000 mm5.1181 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 70 mm2.7559 in |
Series: 285 mm11.22 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 57 mm2.2441 in
Design Units: 30234
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 615.2
Series: 180.1 mm7.09 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 71.5 mm2.815 in
Design Units: 32319
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 261.5
Series: 173 mm6.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 46.5 mm1.8307 in
Design Units: 30318
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 176.8
Series: 207 mm8.15 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 59 mm2.3228 in
Design Units: 33030
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 541.5


JF7049A/JF7010 PDF download