- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JH211749/JH211710
JH211749/JH211710 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JH211749/JH211710 interchange Timken | FBJ | NSK | Fersa | KOYO JH211749/JH211710 | |
| JH211749/JH211710 cross reference Timken | FBJ | NSK | Fersa | KOYO JH211749/JH211710 | |
| JH211749/JH211710 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JH211749/JH211710 |
| d: | 39.000 mm1.5354 in |
| D: | H211700 |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 94 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 106.93 mm4.21 in |
| Series: | 80.01 mm3.15 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 115.06 mm4.53 in |
| Design Units: | 73.91 mm2.91 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 120.000 mm4.7244 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 65.000 mm2.5591 in |
Series: 197 mm7.76 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 51.5 mm2.0276 in
Design Units: 30320
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 282.4
Series: 367 mm14.45 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 87 mm3.4252 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 133 mm5.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54 mm2.126 in
Design Units: 32314
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 141.9
Series: 423 mm16.65 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 100 mm3.937 in
Design Units: 32060X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2353.5


JH211749/JH211710 PDF download