- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32312/B/Y32312/B
X32312/B/Y32312/B Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32312/B/Y32312/B interchange LOYAL X32312/B/Y32312/B | |
| X32312/B/Y32312/B cross reference LOYAL X32312/B/Y32312/B | |
| X32312/B/Y32312/B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32312/B/Y32312/B |
| d: | 48.500 mm1.9094 in |
| D: | 32312-B |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 95.9 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 109.98 mm4.33 in |
| Series: | 89.92 mm3.54 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 122.90 mm4.84 in |
| Design Units: | 71.88 mm2.83 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 130.000 mm5.1181 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 60.000 mm2.3622 in |
Series: 366.01 mm14.41 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 85.500 mm3.3661 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 6.10 mm0.240 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6.35 mm0.25 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 337 mm13.27 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32952
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1503.1
Series: 367 mm14.45 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 87 mm3.4252 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 257 mm10.12 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 77 mm3.0315 in
Design Units: 31328X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 424.5


X32312/B/Y32312/B PDF download