- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JLM508748/JLM508710
JLM508748/JLM508710 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JLM508748/JLM508710 interchange NSK | Timken | FBJ | Fersa | KBC JLM508748/JLM508710 | |
| JLM508748/JLM508710 cross reference NSK | Timken | FBJ | Fersa | KBC JLM508748/JLM508710 | |
| JLM508748/JLM508710 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JLM508748/JLM508710 |
| d: | 24.000 mm0.9449 in |
| D: | LM508700 |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 5.080 mm0.2 in |
| r1(min): | 54.2 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 85.09 mm3.35 in |
| Series: | 74.93 mm2.95 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 91.90 mm3.62 in |
| Design Units: | 66.04 mm2.6 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 95.000 mm3.7402 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 60.000 mm2.3622 in |
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285
Series: 257 mm10.12 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 77 mm3.0315 in
Design Units: 31328X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 424.5
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 68 mm2.6772 in
Design Units: 31324X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 303.2
Series: 393 mm15.47 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 76 mm2.9921 in
Design Units: 32960
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 2228.2


JLM508748/JLM508710 PDF download