- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JN6049/JN6010
JN6049/JN6010 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JN6049/JN6010 interchange LOYAL JN6049/JN6010 | |
| JN6049/JN6010 cross reference LOYAL JN6049/JN6010 | |
| JN6049/JN6010 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JN6049/JN6010 |
| d: | 48.000 mm1.8898 in |
| D: | Obsolete |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 5.080 mm0.2 in |
| r1(min): | 97.5 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 107.95 mm4.25 in |
| Series: | 85.09 mm3.35 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 118.62 mm4.67 in |
| Design Units: | 71.12 mm2.8 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 125 mm4.9213 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 60.000 mm2.3622 in |
Series: 197 mm7.76 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 51.5 mm2.0276 in
Design Units: 30320
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 282.4
Series: 335.03 mm13.19 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 23.000 mm0.9055 in
Design Units: LL455600
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.52 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.290 mm0.09 in
D - Cup Outer Diameter: 1025.3
Series: 160 mm6.3 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63 mm2.4803 in
Design Units: 33220
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 256.3
Series: 183.9 mm7.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56.5 mm2.2244 in
Design Units: 31320X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 196.1


JN6049/JN6010 PDF download