- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X33011/Y33011
X33011/Y33011 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X33011/Y33011 interchange Timken X33011/Y33011 | |
| X33011/Y33011 cross reference Timken X33011/Y33011 | |
| X33011/Y33011 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X33011/Y33011 |
| d: | 27.000 mm1.0630 in |
| D: | 33011 |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 1.520 mm0.06 in |
| r1(min): | 56.5 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 82.04 mm3.23 in |
| Series: | 62.99 mm2.48 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 87.88 mm3.46 in |
| Design Units: | 60.96 mm2.4 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 90.000 mm3.5433 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 55.000 mm2.1654 in |
Series: 335.03 mm13.19 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 23.000 mm0.9055 in
Design Units: LL455600
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.52 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.290 mm0.09 in
D - Cup Outer Diameter: 1025.3
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54.5 mm2.1457 in
Design Units: 30322
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 393.4
Series: 242.1 mm9.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 45 mm1.7717 in
Design Units: 32938
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 695.8
Series: 367 mm14.45 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 87 mm3.4252 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5


X33011/Y33011 PDF download