- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- XAA32011X/Y32011X
XAA32011X/Y32011X Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| XAA32011X/Y32011X interchange Timken XAA32011X/Y32011X | |
| XAA32011X/Y32011X cross reference Timken XAA32011X/Y32011X | |
| XAA32011X/Y32011X Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | XAA32011X/Y32011X |
| d: | 23.000 mm0.9055 in |
| D: | 32011X |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 4.060 mm0.16 in |
| r1(min): | 46 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 82.04 mm3.23 in |
| Series: | 70.1 mm2.76 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 87.10 mm3.43 in |
| Design Units: | 61.98 mm2.44 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 90.000 mm3.5433 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 55.000 mm2.1654 in |
Series: 362 mm14.25 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 114 mm4.4882 in
Design Units: 32244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1607.6
Series: 393 mm15.47 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 76 mm2.9921 in
Design Units: 32960
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 2228.2
Series: 423 mm16.65 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 100 mm3.937 in
Design Units: 32060X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2353.5
Series: 310 mm12.2 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 60 mm2.3622 in
Design Units: 30238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 940.6


XAA32011X/Y32011X PDF download