- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- XAA30211/Y30211
XAA30211/Y30211 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| XAA30211/Y30211 interchange LOYAL XAA30211/Y30211 | |
| XAA30211/Y30211 cross reference LOYAL XAA30211/Y30211 | |
| XAA30211/Y30211 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | XAA30211/Y30211 |
| d: | 22.750 mm0.8957 in |
| D: | 30211 |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 0.25 mm0.010 in |
| r1(min): | 41.9 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 90.93 mm3.58 in |
| Series: | 62.99 mm2.48 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 95.5 mm3.76 in |
| Design Units: | 64.01 mm2.52 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 100.000 mm3.9370 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 55.000 mm2.1654 in |
Series: 441.96 mm17.40 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 100 mm3.937 in
Design Units: 32064XM
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4.06 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5.080 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2667.3
Series: 251 mm9.88 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 98.75 mm3.8878 in
Design Units: 32326
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 557.1
Series: 366.01 mm14.41 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 85.500 mm3.3661 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 6.10 mm0.240 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6.35 mm0.25 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 154 mm6.06 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 44.5 mm1.752 in
Design Units: 31317
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 145.7


XAA30211/Y30211 PDF download