- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JW5549/JW5510
JW5549/JW5510 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JW5549/JW5510 interchange Fersa | Timken | Neutral | A&S - Fersa JW5549/JW5510 | |
| JW5549/JW5510 cross reference Fersa | Timken | Neutral | A&S - Fersa JW5549/JW5510 | |
| JW5549/JW5510 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JW5549/JW5510 |
| d: | 34.000 mm1.3386 in |
| D: | JW5500 |
| B: | 3.05 mm0.12 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 51.1 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 95.00 mm3.74 in |
| Series: | 77.98 mm3.07 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 109.00 mm4.33 in |
| Design Units: | 65.79 mm2.59 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 115.000 mm4.5276 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 55.000 mm2.1654 in |
Series: 146 mm5.75 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 42.5 mm1.6732 in
Design Units: 31316
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 105
Series: 335.03 mm13.19 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 23.000 mm0.9055 in
Design Units: LL455600
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.52 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.290 mm0.09 in
D - Cup Outer Diameter: 1025.3
Series: 197 mm7.76 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 51.5 mm2.0276 in
Design Units: 30320
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 282.4
Series: 133 mm5.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54 mm2.126 in
Design Units: 32314
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 141.9


JW5549/JW5510 PDF download