- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JM207049/JM207010A
JM207049/JM207010A Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JM207049/JM207010A interchange Timken JM207049/JM207010A | |
| JM207049/JM207010A cross reference Timken JM207049/JM207010A | |
| JM207049/JM207010A Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JM207049/JM207010A |
| d: | 30.000 mm1.1811 in |
| D: | M207000 |
| B: | 2.03 mm0.08 in |
| r(min): | 1.520 mm0.06 in |
| r1(min): | 56.4 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 87.12 mm3.43 in |
| Series: | 64.01 mm2.52 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 91.90 mm3.62 in |
| Design Units: | 61.98 mm2.44 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 95.000 mm3.7402 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 55.000 mm2.1654 in |
Series: 337 mm13.27 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32952
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1503.1
Series: 388.1 mm15.28 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 87 mm3.4252 in
Design Units: 32056X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1981.1
Series: 336.04 mm13.23 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 76 mm2.9921 in
Design Units: M249700
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3.05 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4.060 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 1485.4
Series: 300 mm11.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 51 mm2.0079 in
Design Units: 32948
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1020.3


JM207049/JM207010A PDF download