- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JLM506849V/JLM506810V
JLM506849V/JLM506810V Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JLM506849V/JLM506810V interchange LOYAL JLM506849V/JLM506810V | |
| JLM506849V/JLM506810V cross reference LOYAL JLM506849V/JLM506810V | |
| JLM506849V/JLM506810V Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JLM506849V/JLM506810V |
| d: | 23.000 mm0.9055 in |
| D: | LM506800 |
| B: | 0.51 mm0.02 in |
| r(min): | 1.520 mm0.06 in |
| r1(min): | 45.6 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 82.04 mm3.23 in |
| Series: | 65.02 mm2.56 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 86.40 mm3.40 in |
| Design Units: | 61.98 mm2.44 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 90.000 mm3.5433 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 55.000 mm2.1654 in |
Series: 362 mm14.25 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 114 mm4.4882 in
Design Units: 32244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1607.6
Series: 337 mm13.27 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32952
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1503.1
Series: 251 mm9.88 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 98.75 mm3.8878 in
Design Units: 32326
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 557.1
Series: 483.1 mm19.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 149 mm5.8661 in
Design Units: 32260
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.236 in
D - Cup Outer Diameter: 3303.4


JLM506849V/JLM506810V PDF download