- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X30310/Y30310
X30310/Y30310 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X30310/Y30310 interchange Timken X30310/Y30310 | |
| X30310/Y30310 cross reference Timken X30310/Y30310 | |
| X30310/Y30310 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X30310/Y30310 |
| d: | 29.250 mm1.1516 in |
| D: | 30310 |
| B: | 2.03 mm0.08 in |
| r(min): | 2.540 mm0.1 in |
| r1(min): | 48.7 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 98.04 mm3.86 in |
| Series: | 61.98 mm2.44 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 103.89 mm4.09 in |
| Design Units: | 57.91 mm2.28 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 110.000 mm4.3307 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 50.000 mm1.9685 in |
Series: 146 mm5.75 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 42.5 mm1.6732 in
Design Units: 31316
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 105
Series: 335.03 mm13.19 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 23.000 mm0.9055 in
Design Units: LL455600
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.52 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.290 mm0.09 in
D - Cup Outer Diameter: 1025.3
Series: 242.1 mm9.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 45 mm1.7717 in
Design Units: 32938
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 695.8
Series: 326 mm12.83 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 104 mm4.0945 in
Design Units: 32240
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
D - Cup Outer Diameter: 1227.1


X30310/Y30310 PDF download