- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JHM807045/JHM807012
JHM807045/JHM807012 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JHM807045/JHM807012 interchange FBJ | Timken | NSK | KOYO | Fersa JHM807045/JHM807012 | |
| JHM807045/JHM807012 cross reference FBJ | Timken | NSK | KOYO | Fersa JHM807045/JHM807012 | |
| JHM807045/JHM807012 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JHM807045/JHM807012 |
| d: | 37.000 mm1.4567 in |
| D: | HM807000 |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 63.9 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 89.92 mm3.54 in |
| Series: | 69.09 mm2.72 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 100.10 mm3.96 in |
| Design Units: | 62.99 mm2.48 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 105.000 mm4.1339 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 50.000 mm1.9685 in |
Series: 154 mm6.06 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 44.5 mm1.752 in
Design Units: 31317
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 145.7
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285
Series: 432 mm17.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 137 mm5.3937 in
Design Units: 32252
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.24 in
D - Cup Outer Diameter: 2419.2
Series: 367 mm14.45 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 87 mm3.4252 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5


JHM807045/JHM807012 PDF download