- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32209UM/Y32209UM
X32209UM/Y32209UM Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32209UM/Y32209UM interchange LOYAL X32209UM/Y32209UM | |
| X32209UM/Y32209UM cross reference LOYAL X32209UM/Y32209UM | |
| X32209UM/Y32209UM Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32209UM/Y32209UM |
| d: | 24.750 mm0.9744 in |
| D: | 32209U |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 1.520 mm0.06 in |
| r1(min): | 34.2 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 75.95 mm2.99 in |
| Series: | 56.90 mm2.24 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 82.00 mm3.23 in |
| Design Units: | 54.10 mm2.13 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 85.000 mm3.3465 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 45.000 mm1.7717 in |
Series: 326 mm12.83 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 104 mm4.0945 in
Design Units: 32240
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
D - Cup Outer Diameter: 1227.1
Series: 173 mm6.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 46.5 mm1.8307 in
Design Units: 30318
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 176.8
Series: 337 mm13.27 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32952
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1503.1
Series: 242.1 mm9.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 45 mm1.7717 in
Design Units: 32938
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 695.8


X32209UM/Y32209UM PDF download