- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32207/B/Y32207/B
X32207/B/Y32207/B Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32207/B/Y32207/B interchange LOYAL X32207/B/Y32207/B | |
| X32207/B/Y32207/B cross reference LOYAL X32207/B/Y32207/B | |
| X32207/B/Y32207/B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32207/B/Y32207/B |
| d: | 24.250 mm0.9547 in |
| D: | 32207-B |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 1.520 mm0.06 in |
| r1(min): | 21.3 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 60.96 mm2.40 in |
| Series: | 50.04 mm1.97 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 68.10 mm2.72 in |
| Design Units: | 42.42 mm1.67 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 72.000 mm2.8346 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 35.000 mm1.3780 in |
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 71.75 mm2.8248 in
Design Units: 32228
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 492.8
Series: 154 mm6.06 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 44.5 mm1.752 in
Design Units: 31317
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 145.7
Series: 288 mm11.34 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32236
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 988.6
Series: 305 mm12.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 97 mm3.8189 in
Design Units: 32238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1114.6


X32207/B/Y32207/B PDF download