- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JL68145/JL68111/Z
JL68145/JL68111/Z Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JL68145/JL68111/Z interchange LOYAL JL68145/JL68111/Z | |
| JL68145/JL68111/Z cross reference LOYAL JL68145/JL68111/Z | |
| JL68145/JL68111/Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JL68145/JL68111/Z |
| d: | 15.875 mm0.6250 in |
| D: | L68100 |
| B: | 1.27 mm0.050 in |
| r(min): | 2.030 mm0.080 in |
| r1(min): | 15.7 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 53.09 mm2.09 in |
| Series: | 42.42 mm1.67 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 55.90 mm2.24 in |
| Design Units: | 39.12 mm1.54 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 60.000 mm2.3622 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 35.000 mm1.3780 in |
Series: 154 mm6.06 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 44.5 mm1.752 in
Design Units: 31317
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 145.7
Series: 183.9 mm7.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56.5 mm2.2244 in
Design Units: 31320X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 196.1
Series: 394 mm15.51 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 127 mm5.0000 in
Design Units: 32248
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2021.3
Series: 251 mm9.88 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 98.75 mm3.8878 in
Design Units: 32326
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 557.1


JL68145/JL68111/Z PDF download