- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X31307/Y31307
X31307/Y31307 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X31307/Y31307 interchange Timken X31307/Y31307 | |
| X31307/Y31307 cross reference Timken X31307/Y31307 | |
| X31307/Y31307 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X31307/Y31307 |
| d: | 22.750 mm0.8957 in |
| D: | 31307 |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 2.030 mm0.080 in |
| r1(min): | 17.8 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 68.07 mm2.68 in |
| Series: | 55.88 mm2.2 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 76.96 mm3.03 in |
| Design Units: | 44.96 mm1.77 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 80 mm3.1496 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 35.000 mm1.3780 in |
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54.5 mm2.1457 in
Design Units: 30322
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 393.4
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 68 mm2.6772 in
Design Units: 31324X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 303.2
Series: 115 mm4.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 36 mm1.4173 in
Design Units: 33016
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.5 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 1.5 mm0.06 in
D - Cup Outer Diameter: 139.4


X31307/Y31307 PDF download