- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X30207M/Y30207M
X30207M/Y30207M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X30207M/Y30207M interchange Timken X30207M/Y30207M | |
| X30207M/Y30207M cross reference Timken X30207M/Y30207M | |
| X30207M/Y30207M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X30207M/Y30207M |
| d: | 18.250 mm0.7087 in |
| D: | 30207M |
| B: | 1.5 mm0.06 in |
| r(min): | 1.520 mm0.06 in |
| r1(min): | 18 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 64.01 mm2.52 in |
| Series: | 44.45 mm1.75 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 67.10 mm2.68 in |
| Design Units: | 42.42 mm1.67 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 72.000 mm2.8346 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 35.000 mm1.3780 in |
Series: 362 mm14.25 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 114 mm4.4882 in
Design Units: 32244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1607.6
Series: 335.03 mm13.19 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 23.000 mm0.9055 in
Design Units: LL455600
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.52 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.290 mm0.09 in
D - Cup Outer Diameter: 1025.3
Series: 183.9 mm7.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56.5 mm2.2244 in
Design Units: 31320X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 196.1
Series: 337 mm13.27 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32952
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1503.1


X30207M/Y30207M PDF download