- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32205/Y32205
X32205/Y32205 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32205/Y32205 interchange Timken X32205/Y32205 | |
| X32205/Y32205 cross reference Timken X32205/Y32205 | |
| X32205/Y32205 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32205/Y32205 |
| d: | 19.250 mm0.7579 in |
| D: | 32205 |
| B: | 1.02 mm0.04 in |
| r(min): | 1.020 mm0.04 in |
| r1(min): | 9.4 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 46.48 mm1.83 in |
| Series: | 34.04 mm1.34 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 49.53 mm1.95 in |
| Design Units: | 30.99 mm1.22 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 52.000 mm2.0472 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 25.000 mm0.9843 in |
Series: 366.01 mm14.41 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 85.500 mm3.3661 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 6.10 mm0.240 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6.35 mm0.25 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 133 mm5.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54 mm2.126 in
Design Units: 32314
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 141.9
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54.5 mm2.1457 in
Design Units: 30322
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 393.4
Series: 441.96 mm17.40 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 100 mm3.937 in
Design Units: 32064XM
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4.06 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5.080 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2667.3


X32205/Y32205 PDF download