- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JHM33449/JHM33410
JHM33449/JHM33410 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JHM33449/JHM33410 interchange Timken | NSK JHM33449/JHM33410 | |
| JHM33449/JHM33410 cross reference Timken | NSK JHM33449/JHM33410 | |
| JHM33449/JHM33410 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JHM33449/JHM33410 |
| d: | 25.000 mm0.9843 in |
| D: | HM33400 |
| B: | 2.03 mm0.08 in |
| r(min): | 2.030 mm0.080 in |
| r1(min): | 13.3 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 46.99 mm1.85 in |
| Series: | 35.05 mm1.38 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 52.10 mm2.07 in |
| Design Units: | 29.97 mm1.18 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 55.000 mm2.1654 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 24.000 mm0.9449 in |
Series: 335.03 mm13.19 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 23.000 mm0.9055 in
Design Units: LL455600
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.52 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.290 mm0.09 in
D - Cup Outer Diameter: 1025.3
Series: 160 mm6.3 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63 mm2.4803 in
Design Units: 33220
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 256.3
Series: 432 mm17.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 137 mm5.3937 in
Design Units: 32252
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.24 in
D - Cup Outer Diameter: 2419.2
Series: 207 mm8.15 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 59 mm2.3228 in
Design Units: 33030
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 541.5


JHM33449/JHM33410 PDF download