- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32304M/Y32304M
X32304M/Y32304M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32304M/Y32304M interchange Timken X32304M/Y32304M | |
| X32304M/Y32304M cross reference Timken X32304M/Y32304M | |
| X32304M/Y32304M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32304M/Y32304M |
| d: | 22.250 mm0.8760 in |
| D: | 32304M |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 1.520 mm0.06 in |
| r1(min): | 10.3 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 43.94 mm1.73 in |
| Series: | 30.99 mm1.22 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 48.01 mm1.89 in |
| Design Units: | 26.92 mm1.06 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 52.000 mm2.0472 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 20.000 mm0.7874 in |
Series: 367 mm14.45 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 87 mm3.4252 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 115 mm4.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 36 mm1.4173 in
Design Units: 33016
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.5 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 1.5 mm0.06 in
D - Cup Outer Diameter: 139.4
Series: 242.1 mm9.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 45 mm1.7717 in
Design Units: 32938
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 695.8
Series: 356.11 mm14.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32956M
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.54 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3.050 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1696.5


X32304M/Y32304M PDF download