Precision Ball Bearings
- Spindle Angular Contact Ball Bearings (9300WI, 9100WI, 200WI, 300WI)
- 2MVC9303WI
2MVC9303WI Bearing | Spindle Angular Contact Ball Bearings (9300WI, 9100WI, 200WI, 300WI)
| 2MVC9303WI interchange timken 2MVC9303WI | |
| 2MVC9303WI cross reference timken 2MVC9303WI | |
| 2MVC9303WI Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 2MVC9303WI |
| d: | 0.30 mm0.012 in |
| D: | 0.30 mm0.012 in |
| B: | 120240 rpm |
| r(min): | 60120 rpm |
| r1(min): | 3.571875 mm0.140625 in |
| Width: | METRIC |
| Size: | 27.500 mm1.080 in |
| Weight: | 20.0 mm0.790 in |
| Radius Rs min: | 30.000 mm1.1811 in |
| Outside Ring Width B: | 17.00 mm0.6693 in |
| Outside Diameter D: | 15 º |
| Features: | 4970 N1120 lbf |
Weight: 157.100 mm6.190 in
Radius Rs min: 2.1 mm0.079 in
Outside Ring Width B: 2.1 mm0.079 in
Outside Diameter D: 20200 rpm
Features: 10100 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 23.81250 mm15/16 in
Weight: 99.400 mm3.910 in
Radius Rs min: 1 mm0.039 in
Outside Ring Width B: 1 mm0.039 in
Outside Diameter D: 26600 rpm
Features: 13300 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 8.73125 mm11/32 in
Weight: 104.400 mm4.110 in
Radius Rs min: 1 mm0.039 in
Outside Ring Width B: 1 mm0.039 in
Outside Diameter D: 27840 rpm
Features: 13920 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 8.73125 mm11/32 in
Weight: 107.300 mm4.230 in
Radius Rs min: 1 mm0.039 in
Outside Ring Width B: 1 mm0.039 in
Outside Diameter D: 23760 rpm
Features: 11880 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 11.906250 mm15/32 in


2MVC9303WI PDF download