  • 15574A/15520RB
15574A/15520RB Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Imperial
15574A/15520RB interchange LOYAL 15574A/15520RB
15574A/15520RB cross reference LOYAL 15574A/15520RB
15574A/15520RB Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 15574A/15520RB
d: 1.73
D: 18.656 mm0.7345 in
B: 15500
r(min): 1.52 mm0.06 in
r1(min): 0.760 mm0.03 in
Width: 1.69
Size: 10.3
Series: 12.7
r - Cup Backface "To Clear" Radius2 0.35
Design Units: Imperial
Db - Cup Backface Backing Diameter: 51.05 mm2.01 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 29.97 mm1.18 in
Series15500
Cone Part Number15574A
Cup Part Number15520RB
Design UnitsImperial
Bearing Weight0.20 Kg0.5 lb
Cage TypeStamped Steel
d - Bore23.813 mm0.9375 in
D - Cup Outer Diameter57.150 mm2.2500 in
B - Cone Width18.654 mm0.7344 in
C - Cup Width13.495 mm0.5313 in
T - Bearing Width18.656 mm0.7345 in
R - Cone Backface "To Clear" Radius10.760 mm0.03 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius21.52 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter29.46 mm1.16 in
db - Cone Backface Backing Diameter29.97 mm1.18 in
Da - Cup Frontface Backing Diameter53.10 mm2.11 in
Ab - Cage-Cone Frontface Clearance2.5 mm0.1 in
Aa - Cage-Cone Backface Clearance1 mm0.04 in