Precision Ball Bearings
- Spindle Angular Contact Ball Bearings (9300WI, 9100WI, 200WI, 300WI)
- 3MM9120WI
3MM9120WI Bearing | Spindle Angular Contact Ball Bearings (9300WI, 9100WI, 200WI, 300WI)
| 3MM9120WI interchange timken 3MM9120WI | |
| 3MM9120WI cross reference timken 3MM9120WI | |
| 3MM9120WI Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 3MM9120WI |
| d: | 1.50 mm0.059 in |
| D: | 1.50 mm0.059 in |
| B: | 15000 rpm |
| r(min): | 7500 rpm |
| r1(min): | 15.081250 mm19/32 in |
| Width: | METRIC |
| Size: | 140.800 mm5.5500 in |
| Weight: | 109.900 mm4.330 in |
| Radius Rs min: | 150.00 mm5.9055 in |
| Outside Ring Width B: | 100.00 mm3.937 in |
| Outside Diameter D: | 25 º |
| Features: | 79200 N17800 lbf |
Weight: 80.200 mm3.160 in
Radius Rs min: 1 mm0.039 in
Outside Ring Width B: 1 mm0.039 in
Outside Diameter D: 30600 rpm
Features: 15300 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 7.143750 mm9/32 in
Weight: 122.100 mm4.810 in
Radius Rs min: 1 mm0.039 in
Outside Ring Width B: 1 mm0.039 in
Outside Diameter D: 23280 rpm
Features: 11640 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 13.493750 mm17/32 in
Weight: 118.500 mm4.660 in
Radius Rs min: 1 mm0.039 in
Outside Ring Width B: 1 mm0.039 in
Outside Diameter D: 18600 rpm
Features: 9300 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 10.318750 mm13/32 in
Weight: 123.500 mm4.860 in
Radius Rs min: 1 mm0.039 in
Outside Ring Width B: 1 mm0.039 in
Outside Diameter D: 23520 rpm
Features: 11760 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 10.318750 mm13/32 in


3MM9120WI PDF download