Precision Ball Bearings
- High Speed Spindle Angular Contact Ball Bearings (9300HX, 9100HX)
- 3MMVC9118HX
3MMVC9118HX Bearing | High Speed Spindle Angular Contact Ball Bearings (9300HX, 9100HX)
| 3MMVC9118HX interchange timken 3MMVC9118HX | |
| 3MMVC9118HX cross reference timken 3MMVC9118HX | |
| 3MMVC9118HX Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 3MMVC9118HX |
| d: | 1.50 mm0.059 in |
| D: | 1.50 mm0.059 in |
| B: | 25200 rpm |
| r(min): | 12600 rpm |
| r1(min): | 11.1125 mm7/16 in |
| Width: | METRIC |
| Size: | 130.900 mm5.1600 in |
| Weight: | 99.700 mm3.930 in |
| Radius Rs min: | 140.00 mm5.5118 in |
| Outside Ring Width B: | 90.00 mm3.5433 in |
| Outside Diameter D: | 25 º |
| Features: | 36200 N8150 lbf |
Weight: 25.500 mm1.010 in
Radius Rs min: 0.30 mm0.012 in
Outside Ring Width B: 0.30 mm0.012 in
Outside Diameter D: 189360 rpm
Features: 94680 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 4.762500 mm0.18750 in
Weight: 27.500 mm1.080 in
Radius Rs min: 0.30 mm0.012 in
Outside Ring Width B: 0.30 mm0.012 in
Outside Diameter D: 144960 rpm
Features: 72480 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 2.778252 mm0.109380 in
Weight: 23.200 mm0.920 in
Radius Rs min: 0.30 mm0.012 in
Outside Ring Width B: 0.30 mm0.012 in
Outside Diameter D: 185280 rpm
Features: 92640 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 3.968750 mm5/32 in
Weight: 23.200 mm0.920 in
Radius Rs min: 0.30 mm0.012 in
Outside Ring Width B: 0.30 mm0.012 in
Outside Diameter D: 154400 rpm
Features: 77200 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 3.968750 mm5/32 in


3MMVC9118HX PDF download