Precision Ball Bearings
- High Speed Spindle Angular Contact Ball Bearings (9300HX, 9100HX)
- 3MMVC9111HX
3MMVC9111HX Bearing | High Speed Spindle Angular Contact Ball Bearings (9300HX, 9100HX)
| 3MMVC9111HX interchange timken 3MMVC9111HX | |
| 3MMVC9111HX cross reference timken 3MMVC9111HX | |
| 3MMVC9111HX Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 3MMVC9111HX |
| d: | 1 mm0.039 in |
| D: | 1 mm0.039 in |
| B: | 40560 rpm |
| r(min): | 20280 rpm |
| r1(min): | 7.937500 mm5/16 in |
| Width: | METRIC |
| Size: | 83.300 mm3.280 in |
| Weight: | 62.200 mm2.450 in |
| Radius Rs min: | 90.00 mm3.5433 in |
| Outside Ring Width B: | 55.00 mm2.1654 in |
| Outside Diameter D: | 25 º |
| Features: | 18300 N4120 lbf |
Weight: 27.500 mm1.080 in
Radius Rs min: 0.30 mm0.012 in
Outside Ring Width B: 0.30 mm0.012 in
Outside Diameter D: 144960 rpm
Features: 72480 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 2.778252 mm0.109380 in
Weight: 94.300 mm3.7100 in
Radius Rs min: 1 mm0.039 in
Outside Ring Width B: 1 mm0.039 in
Outside Diameter D: 35520 rpm
Features: 17760 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 8.73130 mm11/32 in
Weight: 31.100 mm1.230 in
Radius Rs min: 0.30 mm0.012 in
Outside Ring Width B: 0.30 mm0.012 in
Outside Diameter D: 141360 rpm
Features: 70680 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 5.556250 mm7/32 in
Weight: 27.500 mm1.080 in
Radius Rs min: 0.30 mm0.012 in
Outside Ring Width B: 0.30 mm0.012 in
Outside Diameter D: 120800 rpm
Features: 60400 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 2.778252 mm0.109380 in


3MMVC9111HX PDF download