- 63007/2RS/C3
63007/2RS/C3 Bearing | Wide Section Ball Bearings (62000, 63000)
| 63007/2RS/C3 interchange LOYAL 63007/2RS/C3 | |
| 63007/2RS/C3 cross reference LOYAL 63007/2RS/C3 | |
| 63007/2RS/C3 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 63007/2RS/C3 |
| d: | 0.2 Kg |
| D: | 1.000 mm |
| B: | 20.000 mm |
| r(min): | 62.000 mm |
| r1(min): | 14000 rpm |
| Width: | 14000 rpm |
| Size: | Contact Seals |
| Weight: | 16 kN |
| Radius Rs min: | C3 |
| Outside Ring Width B: | 10.3 kN |
| Outside Diameter D: | 35 mm |
Weight: Contact Seals
Radius Rs min: 0.050 Kg
Outside Ring Width B: 0.300 mm
Outside Diameter D: 14.000 mm
Features: 35.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 23000 rpm
Weight: Contact Seals
Radius Rs min: 1.0 Kg
Outside Ring Width B: 1.500 mm
Outside Diameter D: 28.000 mm
Features: 110.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 7500 rpm
Radius Rs min: 0.050 Kg
Outside Ring Width B: 0.600 mm
Outside Diameter D: 14.000 mm
Features: 32.000 mm
Outside Ring Width B: 0.300 mm
Outside Diameter D: 12.000 mm
Features: 28.000 mm